Sinum Med to innowacyjne rozwiązanie przewodowo-bezprzewodowe, umożliwiające pomiar i regulację parametrów mikroklimatu wewnętrznego w aptekach. Nasze rozwiązanie jest rezultatem wieloletniego doświadczenia we wdrażaniu autorskich systemów typu Sinum przeznaczonych dla nowoczesnych budynków. Stosując nasze rozwiązanie skutecznie dbasz o komfort i bezpieczeństwo zyskując możliwość:
Komfort, bezpieczeństwo i racjonalizacja zużycia energii to obecnie priorytety w każdej branży. Trend ten nie omija również aptek, w których już wkrótce wymagane będzie zapewnienie całodobowego monitoringu i rejestracji temperatury i wilgotności względnej powietrza w miejscach przechowywania leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, surowców farmaceutycznych i wyrobów medycznych.
Sinum Med został zaprojektowany w sposób umożliwiający osiągnięcie pełnej funkcjonalności systemu przy minimalnej ilości komponentów, integrowanych przewodowo lub bezprzewodowo. Nasze rozwiązanie opiera się na zastosowaniu najwyższej jakości komponentów, w tym czujników posiadających świadectwo wzorcowania wydawane przez niezależne laboratorium posiadające akredytację PCA. Dane pomiarowe są rejestrowane w sposób ciągły i archiwizowane w celu umożliwienia śledzenia zmian ich wartości w czasie. Dla każdego projektu przygotowywana jest dedykowana aplikacja kliencka na urządzenia mobilne np. smartfon albo tablet umożliwiająca zdalny monitoring oraz zarządzanie systemem z każdego miejsca na świecie. Sinum Med umożliwia spełnienie wszystkich wymagań prawnych i pełną elastyczność, w myśl zasady duży projekt – dużo komponentów, mały projekt – mało komponentów. Czyli dla każdego coś dobrego. Prosto, niezawodnie i wygodnie.
1 |
MSC-1 |
wzorcowany czujnik temperatury z przewodem zewnętrznym (pomiar temperatury w chłodziarce) |
2 |
MSC-2 |
wzorcowany czujnik temperatury powietrza (pomiar temperatury w pomieszczeniu) |
3 |
MSR |
wzorcowany czujnik temperatury i wilgotności względnej powietrza ze zintegrowanym regulatorem (pomiar i regulacja parametrów klimatu wewnętrznego) |
4 |
C-2n |
czujka krańcowa (monitorowanie otwarcia okna lub drzwi) |
5 |
EH-01 |
centrala sterująca (integracja i komunikacja) |
6 |
XX |
sterowanie pracą instalacji ogrzewania np. kocioł gazowy, grzejniki, ogrzewanie podłogowe (opcja) |
Sinum Med został zaprojektowany w sposób gwarantujący najwyższy poziom niezawodności i komfortu, przy minimalizacji nakładów inwestycyjnych i eksploatacyjnych. Zastosowane przez nas rozwiązania gwarantują wysoką dokładność i powtarzalność pomiarów potwierdzonych przez niezależne laboratoria wzorcujące posiadające akredytację Polskiego Centrum Akredytacji (PCA).
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 października 2022 r. w sprawie warunków prowadzenia apteki [Dz. U. z 2022 r. poz. 2363], na podstawie art. 95 ust. 4 ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne Dz. U. z 2022 r. poz. 2301].
„2. W aptece zapewnia się:
1) w pomieszczeniach, w których sporządza się leki recepturowe i apteczne oraz produkty lecznicze homeopatyczne, oraz w pomieszczeniach, które służą do przechowywania produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, surowców farmaceutycznych i wyrobów medycznych, wyposażenie do całodobowego monitorowania temperatury i wilgotności,
2) w urządzeniach chłodniczych, które służą do przechowywania produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, surowców farmaceutycznych i wyrobów medycznych, wyposażenie do monitorowania temperatury
- mające świadectwo wzorcowania wydane przez akredytowane laboratorium wzorcujące oraz system umożliwiający odpowiednio zapis temperatury lub wilgotności oraz powiadamianie o przekroczeniach w zakresie parametrów temperatury lub wilgotności.
3) Do sporządzania leków recepturowych, leków aptecznych i produktów leczniczych homeopatycznych stosuje się urządzenia oraz wyposażenie, o których mowa w ust. 2, podlegające okresowym przeglądom, konserwacji i kalibracji zgodnie z wymaganiami określonymi przez producenta lub w Farmakopei Polskiej lub Farmakopei Europejskiej, lub innych farmakopeach uznawanych w państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz na podstawie analizy ryzyka.
§ 3. 1. Pomieszczenia, w których są sporządzane leki recepturowe, leki apteczne oraz produkty lecznicze homeopatyczne, a także są przechowywane produkty lecznicze, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, surowce farmaceutyczne i wyroby medyczne, utrzymuje się w czystości i wyposaża się tak, aby eliminować nadmierne działanie promieni słonecznych, oraz wyposaża się w urządzenia zapewniające spełnienie szczególnych warunków przechowywania określonych w Charakterystyce Produktu Leczniczego, w tym w zakresie temperatury i wilgotności powietrza.”
Grzegorz Sypek
@. grzegorz.sypek@neuron-eu.pl